Přídělový systém a výživa špičkových sportovců - jak to bylo se stravou na olympiádě v roce 1948?

01.08.2012 | Olympiáda po válce: pojďte zjistit, zda měli nejlepší sportovci kdykoliv, na co si vzpomněli, jaký si přivezli proviant či za jak dlouho se snědlo osm vajec. Také se dozvíte, jestli bylo v olympijské metropoli k dostání studené pivo!

Ovaltine nebo take ovomaltina bezny napoj ze sladoveho extraktu

V poválečné době byl přídělový systém bohužel ještě přísnější a tak se do centra pozornosti  dostalo téma výživy sportovců. Nejen stát, ale i sponzoři a dárci sportovcům štědře přilepšili a hosté měli i  vlastní proviant, o který se leckdy dělili s ostatními.

 „Mladá britská hospodyně, která vypomáhá ve velké stravovací kuchyni, je u vytržení, když vidí, jak černolící vzpěrač ve váze těžké si objednává osm vajíček k večeři a s klidem je pozře – je to její šestiměsíční příděl.“ (Svobodné slovo 15. srpna 1948, Čtyři medailonky ze závěru her)

 „9000 kusů bílého chleba bude se denně dopravovat letadlem z New Yorku do Londýna pro americké representanty. Výprava USA čítá celkem 363 osob … přivezla do Londýna 30 q masa, 2400 vajec a stovky kilogramů ostatních poživatin a životních potřeb. … kuchyně v Richmond Parku postačí sice pro zvláštní jídelní lístky Seveřanů i Italů, nikoliv však zvláštním přáním Mexikánů a obrovským kusům masitých pečení, které si přivezli Australci.“ (nedatováno)

 „Argentinci si na příklad přivezli 80 tun potravin. Kuchař chtěl části výpravy udělat omelety. Spotřeboval jen 33 tuctů vajec a nadělal omelet, že by se nasytil celý tábor. Proto někteří dobře zásobení účastníci své přídělové lístky dávají zaměstnancům vesnice, nebo je rozdávají i jinde.“ (nedatováno)

Hojnost v táboře sice byla, ale pevný režim také: „Pro všechny stejně se vydávala snídaně od 7–9 a ani majitel zlaté by nedostal kávu v 10 hod. … Večeře se vydává do 9 hodin. A závodníci, kteří mají večer soutěže a nemají večeři zvláště objednanou (to se stává nejčastěji) – nedostanou nic! Kolem desáté se jde spat“ (Mladá fronta 12. srpna 1948, Protažený obličej rozzářeného amerického novináře)

Francouzi si přivezli tolik vína, že měli na celnici co vysvětlovat.

reklama v oficialnim magazinu britske olympijske asociace World sportsA co alkohol?  „Přišel americký novinář časopisu Life and health, který bojuje proti kouření a alkoholu, aby si mohl zapsati protialkoholické výroky některých členů čs. výpravy … Trochu se ušklíbl, když zjistil, že pivo nepovažujeme za skutečný alkohol … Jistě by odcházel z vesnice navýsost spokojen, kdyby ho náš úředník Kraus po interviewu ve vesnici nepozval do kanceláře a nenabídl mu omylem – skleničku slivovice.“ (Mladá fronta 12. srpna 1948, Protažený obličej rozzářeného amerického novináře)

>> Reklama na křupavý chléb v oficiálním magazínu britské olympijské asociace World sports. Zdroj: Národní muzeum

S pitným režimem byla ale ve vedru potíž: „Milionářem za led. Žízeň přepadla Londýn. I z hubených Angličanů se leje pot a slunce neúprosně praží dál. V celém Londýně nedostane se studená voda nebo chlazené pivo. Voda z vodovodu je jako louh. Myslím, že dnes by se stal obchodník, který by prodával ledovou vodu nebo pivo nejslavnějším mužem Anglie. Miliony by se daly vydělat na studené vodě. A přesto ji nikdo neprodává . . .“ (nedatováno)

 

Zdroj: Archiv tělesné výchovy a sportu Národního muzea

 

Příště: Jak pracovali sporťáci před více než šedesáti lety?

(koc)